Mówcy

ŚWINOUJŚCIE 2024:

1. Marek Kamińs­ki — biskup Koś­cioła Zielonoświątkowego w Polsce (od roku 2008), absol­went Chrześ­ci­jańskiej Akademii Teo­log­icznej w Warsza­w­ie, dok­tor nauk teo­log­icznych.
Urodz­ił się w rodzinie zielonoświątkowej, uczest­nicząc od dziec­ka w życiu duchowym Zboru w Słup­sku. W roku 1979 doświad­czył nawróce­nia, został ochrzc­zony Duchem Świę­tym i przyjął chrzest wiary. Po ukończe­niu szkoły śred­niej, w roku 1983, rozpoczął stu­dia na Wydziale Teologii Ewan­gelick­iej w Chrześ­ci­jańskiej Akademii Teo­log­icznej w Warsza­w­ie. Stu­dia ukończył w roku 1989, uzysku­jąc tytuł mag­is­tra. Po zakończe­niu studiów pełnił służbę pas­to­ra Zboru w Kosza­lin­ie (1989–2009). Równole­gle do służ­by pas­torskiej rozwi­jała się jego akty­wność wykład­ow­cy pod­czas chrześ­ci­jańs­kich kon­fer­encji zarówno w kra­ju jak i za granicą, co miało duży wpływ na późniejszy rozwój jego służ­by.

W lat­ach 2004–2008 pełnił urząd Zastęp­cy Prezbit­era Naczel­nego u boku bpa Mieczysława Cza­jko.  W roku 2008 został powołany przez Syn­od Koś­cioła Zielonoświątkowego na urząd Prezbit­era Naczel­nego — Bisku­pa Koś­cioła. Urząd ten pełni do dnia dzisiejszego.

W roku 2011, po stu­di­ach dok­toranc­kich w Chrześ­ci­jańskiej Akademii Teo­log­icznej w Warsza­w­ie, uzyskał tytuł dok­to­ra nauk teo­log­icznych. Tytuł jego dyser­tacji dok­torskiej brzmi­ał: „Koś­ciół Zielonoświątkowy w lat­ach 1988–2008. Studi­um his­to­ryczno-ustro­jowe”. Kon­tynu­ac­ja jego dzi­ałal­noś­ci naukowo-dydak­ty­cznej pole­ga na prowadze­niu wykładów na Wyższej Szkole Teo­log­iczno-Społecznej w Warsza­w­ie oraz udziale w kon­fer­enc­jach naukowych w kra­ju i za granicą.

Biskup Kamińs­ki jest cenionym przed­staw­icielem świa­towego ruchu zielonoświątkowego. W lat­ach 2015–2017 pełnił funkcję Prezy­den­ta Między­nar­o­dowej Społecznoś­ci Chrześ­ci­jan Wiary Ewan­gelicznej. Od roku 2012 do chwili obec­nej jest członkiem Exec­u­tive Com­mit­tee of the World Assem­blies of God. W Europie od roku 2015 pełni funkcję Wiceprze­wod­niczącego Europe­jskiej Społecznoś­ci Zielonoświątkowej (Pen­te­costal Euro­pean Fel­low­ship).

2. Leszek Mocha
Leszek Mocha, lat 60, absol­went The Inter­na­tion­al Bib­lie Train­ing Insti­tute w Burgess Hill  (Anglia). Duchowny Koś­cioła, ordynowany na prezbit­era w roku 1988 przez prezb. Michała Hydzi­ka, ówczes­nego zwierzch­ni­ka pol­s­kich zielonoświątkow­ców i oso­bis­tego men­to­ra, w asyś­cie prezb. Grze­gorza Ilczu­ka i Mar­i­ana Suskiego.

Pas­tor Zboru „ Oaza” w Jas­trzębiu Zdro­ju (od 1987), dyrek­tor Mis­ji Kra­jowej (1987 – 2000),  prezb. okrę­gowy okręgu połud­niowego, a tym samym członek naczel­nej rady koś­cioła (2004 – 2008). Przez ostanie 12 lat członek PNRK. Obec­nie rozpoczął piątą kadencję w Radzie Koś­cioła, należy więc od wielu lat do ścisłego kierown­ict­wa Koś­cioła.

Z powoła­nia ewan­ge­lista, usługu­je na ewan­ge­liza­c­jach i w naszym w kra­ju, i na wielu kon­ty­nen­tach. Jest również cenionym pas­torem nie tylko w lokalnej wspól­no­cie, a także nauczy­cielem, wykład­ow­cą  Krakowskiego Sem­i­nar­i­um Bib­li­jnego oraz Sem­i­nar­i­um Teo­log­icznego w Ustro­n­iu. Mimo różnych form posłu­gi, główne powołanie jest zauważalne bez trudu. Jak powiedzi­ał kiedyś jeden z jego przy­jaciół, zawsze kończy jako ewan­ge­lista.

Mot­tem życia, a tym samym zwias­towa­nia jest Słowo: „ On swą potężną, dzi­ała­jącą w nas mocą, jest w stanie uczynić o wiele więcej niż to, co Go prosimy lub co jesteśmy w stanie sobie wyobraz­ić.” (Ef 3, 20). Wyni­ka stąd jego tros­ka o głosze­nie Ewan­gelii wśród znaków i cud­ów, a w cen­trum naucza­nia — Oso­ba Ducha Świętego. Zachę­ca więc chrześ­ci­jan, aby modlili się o napełnie­nie Mocą, wierzy bowiem, że do każdego wierzącego skierowana jest ta obiet­ni­ca.

Od 2010 roku jest zaan­gażowany misyjnie  w Indi­ach. Odwiedz­ił ten kraj już dziesięć razy, usługu­jąc na ewan­ge­liza­c­jach oraz na kon­fer­enc­jach pas­torów i lid­erów. Zab­ie­ga o środ­ki na wspieranie sierot i rodzin pas­tors­kich. Był inic­ja­torem wybu­dowa­nia dwóch sie­ro­cińców „Betez­da” w tym państ­wie.

Leszek Mocha od początku służy wraz z żoną Mał­gorza­tą, z domu Hydzik, która jest odpowiedzial­na za życie muzy­czne w „Oazie”. Mają dwie pełno­let­nie cór­ki — Kamilę i Oli­wię. W wol­nych chwilach słucha muzy­ki, sporo czy­ta, pasjonu­je się piłką nożną, lubi też dobry film.

3. Sła­womir Jagieła
Jest pas­torem Koś­cioła Zielonoświątkowego Kanaan w Oleśnie, który wraz z żoną Krystyną rozpoczęli zakładać w 2005 roku oraz dyrek­torem pro­jek­tu zakłada­nia zborów „700 miast”. Charyz­maty­czny  lid­er i przy­wód­ca, którego marze­niem jest widzieć pow­sta­jące ewan­geliczne wspól­no­ty głoszące Ewan­gelię i przemieni­a­jące oblicze Pol­s­ki. Ojciec Tymo­teusza, Mag­dale­ny i Fil­i­pa.

4. Marek Ciak

Pas­tor zboru w Goł­dapi, ewan­ge­lista, założy­ciel i współza­łoży­ciel wielu zborów. Uczył się w Szkole Bib­li­jnej prowad­zonej przez Zjed­noc­zony Koś­ciół Ewan­geliczny, Warsza­wskim Sem­i­nar­i­um Teo­log­icznym, Chrześ­ci­jańskiej Akademii teo­log­icznej i Chrześ­ci­jańskim Insty­tu­cie Bib­li­jnym. Ma wielkie serce dla dzieci i młodzieży. Razem z żoną od pon­ad 20 lat orga­nizu­ją obozy let­nie i zimowe. Zawsze wdz­ięczny Bogu za okazaną łaskę. Optymista lubi sport i his­torię. Mąż Iwony i ojciec dwój­ki dorosłych dzieci.

5. Dar­iusz Kaproń

Pas­tor Koś­cioła Free­Dom w Toruniu, który założył wraz z żoną, Edytą w 2017 roku. Dusz­pasterz, nauczy­ciel, usługu­ją­cy dara­mi Ducha Świętego. Absol­went Szkoły Misyjnej WSTS. Gorą­cy zwolen­nik pra­cy zespołowej i prze­budzenia w koś­ciele. Prowadzi fun­dację, która niesie uzdrowie­nie wewnętrzne ludziom w kryzysie. Zawodowo pro­jek­tant grafi­ki użytkowej w biz­ne­sie. Ma trzech dorosłych synów, miesz­ka z żoną i synem w okoli­cach Toru­nia.

6. Katarzy­na Rojew­s­ka

Dok­tor nauk medy­cznych, spec­jal­ista psy­cholog klin­iczny, super­wiz­or psy­chologii klin­icznej spec­jal­ista psy­choter­apii dzieci i młodzieży, cer­ty­fikowany spec­jal­ista ter­apii środowiskowej; nauczy­ciel aka­demic­ki oraz autor licznych prac naukowych z obszaru zdrowia psy­chicznego i somaty­cznego. Od 34 lat członek wspól­no­ty KZ „Arka” w Gli­wicach,  lid­er­ka służ­by wśród kobi­et, razem z mężem zaan­gażowana w porad­nict­wo małżeńskie oraz orga­ni­za­cję chrześ­ci­jańs­kich obozów w tym obozów ter­apeu­ty­cznych dla wdów i sierot z Ukrainy. Od 2023 r obe­j­mu­je opieką psy­cho­log­iczną i ter­apeu­ty­czną pas­torów, dusz­pasterzy oraz lid­erów różnych służb KZ w Polsce w ramach Porad­ni Zdrowia Psy­chicznego przy KZ. Szczęśli­wa żona i mat­ka dwóch dorosłych córek.

 

 

Dodaj komentarz